FRANCO POLTI

 

Franco Polti se narodil v malé vesnici na jihu Itálie. V 15 letech se přestěhoval do severoitalského města Como, rodiště svého otce, kde navštěvoval střední odbornou technickou školu. Po jejím dokončení začal pracovat jako prodejce profesionálních parních žehliček pro prádelny.

V roce 1974 se oženil s Teresou Napoli, která se mu stala silnou oporou ve všech jeho aktivitách. Také díky ní se z Poltiho životního příběhu stala jedna z kapitol pomyslné knihy o úspěšných mužích.


O čtyři roky později, tedy v roce 1978, Poltiho po rozhovoru s jedním ze svých klientů napadlo: proč nenabídnout všem ženám v domácnosti stejně kvalitní žehličku, jakou používají profesionálové? A tak se zrodila myšlenka na zkonstruování žehličky  Vaporella, první profesionální žehličky pro domácí použití.

Aby mohl Polti začít Vaporellu vyrábět, založil malou rodinnou firmu s pěti zaměstnanci, kteří společně s ním pracovali v provizorní dílně na půdě jeho domu. Svůj nový výrobek začal propagovat prostřednictvím soukromých obchodních sítí a na místních veletrzích. Úspěch se dostavil záhy. O rok později již byla Vaporella součástí domácností zákazníků po celém světě.

Roku 1984, byla založena Polti Spa, Poltiho první továrna ve městě Olgiate Comasco, jen 10 kilometrů jihozápadně od Coma.

V roce 1998 přišel Poltiho designérský tým s převratnou novinkou – byla jí unikátní bezpečnostní zátka parního generátoru. Tato později celosvětově patentovaná součástka Poltiho přístrojů zajišťuje, že se bezpečnostní uzávěr nedá otevřít, pokud je v generátoru stále přítomno byť sebemenší množství páry. Zamezuje tak úniku páry z bojleru a možnému popálení uživatele žehličky. Inovativnost tohoto vynálezu dokládá i fakt, že jej začali kopírovat mnozí konkurenti z oboru.


Ale Polti po úspěšném uvedení Vaporelly na trh ve své práci neustal. Naopak. V roce 1992 přišel s nápadem vytvořit Vaporetto, první k přírodě šetrný přístroj určený k úklidu domácnosti za využití páry o teplotě 120°C. Brzy se ukázalo, že i tentokrát Polti vsadil na správného koně!
 
Dobývání evropského trhu s Vaporettem začalo nejdříve ve Francii. Pak přístroj pronikl do Španělska, Belgie, Rakouska, Německa a nakonec si v roce 1993 našel svou cestu až do vzdálené Brazílie! Byla založena společnost Polti do Brazil a během tří let se z Vaporetta stal žádaný produkt mezi mnoha brazilskými domácnostmi. Tehdy se Polti zařadil k předním prodejcům malých domácích spotřebičů. V roce 1996 vyústil růst podílu na brazilském trhu v založení nové továrny v brazilském městě Araras.

Mezitím začala též výstavba nové továrny ve městě Bulgarograsso (tedy opět poblíž severoitalského Coma), která je současným sídlem společnosti. Jsou zde umístěny nejmodernější výrobní a kompletizační linky, centrum vývoje, technické vedení, obchodní kanceláře a nový, zcela automatizovaný sklad.
 


V roce 1999 Polti představil svůj revoluční vakuový čistič Lecologico s vodním filtrem, který dal sbohem papírovým sáčkům do vysavačů a který díky osmistupňovému filtračnímu systému a HEPA filtru zachytává špínu, pyl i prachové částice. Vzduch vycházející z přístroje je tak čistý a zbavený většiny alergenů.
 


V roce 2000 využil Franco Polti svých zkušeností a know-how v parním čištění a vakuové technologii, které nyní spojil do jednoho přístroje ‒ Vaporetto Lecoaspira. Tento domácí pomocník tak kombinuje výhody obou technologií.
   
 


Kreativní múzy Franca Poltiho nikdy neopouští: po mnoha profesionálních přístrojích určených k sanitaci představil v roce 2006 Polti Sani System, celosvětově patentovanou technologii parní dezinfekce různých povrchů. Tento systém byl vyvinut ve spolupráci s italskou univerzitou v Pavii, aby vyřešil problém biologické kontaminace a pomohl ji účinně snížit na co nejmenší a zdravotně nezávadnou úroveň.


Dnes je Polti hlavním evropským výrobcem parních spotřebičů pro domácnost, přičemž svůj podíl na trhu neustále zvyšuje.

Polti je zároveň jednou z mála společností, která realizuje výrobu i kompletizaci většiny svých zařízení v rámci jednoho státu (Itálie). Díky tomu je schopna přímo dohlížet na kvalitu produkce v každé části výrobního procesu, a zaručit tak vysokou kvalitu svých výrobků.
 

Franco Polti


Otevření první továrny ve městě Olgiate Comasco

Továrna a sídlo společnosti v Bulgarograsso


Továrna v brazilském městě Araras

Sani System