Snadné žehlení začíná už v pračce


Oblečení, které bylo řádně vypráno a hezky usušeno, se žehlí výrazně lépe než to, jemuž při praní nebyla věnována dostatečná pozornost. Dovolte nám proto uvést několik tipů a zásad, které vám pomohou zkrátit čas nutný k žehlení pouze na nezbytné minimum. Snadné žehlení totiž začíná už v pračce!

Správně nastavená pračka je dobrý začátek


Ať už je součástí vaší domácnosti pračka vybavená šestým smyslem, nebo některý ze starších modelů, naleznete na ní paletu přednastavených programů rozdělenou podle barev prádla, jejich materiálového složení nebo přímo speciální programy pro ložní prádlo či sportovní dresy.


Tyto programy vám rozhodně při nastavování pračky šetří čas. Pokud ale víte, že aktuální várka prádla neobsahuje žádné extrémně znečištěné svršky, je zbytečné nechat pračku prát a máchat dvě hodiny. Vyberte proto program, který trvá jen hodinu, a teplotu snižte na 30 °C. Prádlo se vypere a vy snížíte nejen spotřebu vody a elektřiny, ale také prodloužíte životnost praných oděvů!


Praní šetrné k peněžence i přírodě >> (již brzy)
Každý materiál si žádá své – vlna není bavlna! >> (již brzy)

Vytřídit, ošetřit skvrny, zavřít dvířka – START!


I přes ujištění výrobců, že prádlo již nepouští barvu, doporučujeme prát zvlášť bílé, černé a barevné oblečení. Tip! Pokud si chcete být jisti, že vaše nové modré kalhoty nepouští barvu, položte na a pod ně kousek bílé látky a nechte jimi projít proud páry z parní žehličky. Pokud se bílá látka zabarví, pak kalhoty raději vyperte samostatně.


Pro oživení barev a odstranění skvrn nemusíte kupovat drahé prací prášky. Mnohdy si vystačíte s tím, co najdete doma – citron, ocet nebo rýže. Zaschlé skvrny byste ale rozhodně měli ošetřit ještě před tím, než prádlo dáte do pračky. Odolné nečistoty by totiž na oděvu mohly zůstat i po vyprání. Navíc – mnohých skvrn se lze zbavit jen za studena a po kontaktu s teplou vodou se stávají neodstranitelnými!


Prádlo vytřiďte podle barev a materiálů. V případě nově zakoupených kousků nahlédněte na cedulky se symboly praní. Napoví vám, jak oděv nejen prát, ale i sušit a žehlit. Předejdete tak zbytečným „válečným obětem“. Jemné prádlo z krajky (například dámské spodní prádlo) perte v pytlících na praní. Totéž platí pro velmi jemné materiály.


U kalhot nezapomeňte vyprázdnit kapsy, zapněte zip u mikiny a knoflíky u košilí. Oděvy, které pouští chlupy, obraťte naruby. Totéž udělejte s tričky s potisky a vlněnými svetry, které tak ochráníte před vznikem žmolků.


Nyní je prádlo perfektně připraveno pro praní. Zapněte pračku tlačítkem START a než se prádlo dopere, projděte si naše tipy, jak mokré oblečení správně sušit, aby bylo před žehlením co nejméně pomačkané!


Jak snadno odstranit různé typy skvrn >> (již brzy)
Seznam symbolů praní a údržby prádla >>