Zpět v roce…1983

Zpět v rocee...1983
 

Světlo světa spatřil první ekologický parní čistič
Po obrovském úspěchu Vaporelly, první profesionální žehličky vyvinuté pro použití v domácnostech, Franco Polti představuje svůj parní čistič Vaporetto. Přístroj je revolucí na trhu s domácími spotřebiči – péče o domácnost je díky využití páry snadnější, ekologičtější a též levnější.
Vaporetto
 
Padl teplotní rekord!
21. července 1983 byla naměřena absolutně nejnižší teplota na Zemi, a to na ruské polární stanici Vostok ležící přibližně 1 280 km od jižního pólu. Vědci zde naměřili neuvěřitelných -89,2 °C!
  Margaret Thatcherová obhájila premiérský post
„Železná lady“ dovedla britskou Konzervativní stranu k druhému vítězství ve volbách do Dolní sněmovny v řadě, a obhájila tak na další čtyři roky své premiérské křeslo.

 
 

V rytmu Flashdance

Premiéru má filmový muzikál Flashdance. Příběh o mladé dívce, která pracuje jako svářečka, sní o přijetí na taneční akademii v Pittsburghu a usiluje o kariéru profesionální tanečnice, se stal kultovním snímkem 80. let. Kdo by neznal refrén songu „What a Feeling“, který byl též oceněn Oscarem..
 
Madonna
Hudební svět poznal svou budoucí ikonu – Madonnu
Královna pop music vydává své první album nazvané lakonicky „Madonna“. Album se setkalo s obrovským úspěchem a po celém světě se ho prodalo kolem 10 milionů kusů. Nejúspěšnějším singlem z alba je song Holiday, který Madonnu vynáší na vrchol americké klubové hitparády. Za svůj úspěch vděčí zpěvačka i faktu, že nedávno vznikla nová hudební stanice MTV.
  Zahájen prodej mobilních telefonů
První mobilní telefon představili v roce 1973 zástupci firmy Motorola John F. Mitchell a Martin Cooper. Nyní, o 10 let později je tato revoluční novinka uvedena na americký trh. Zakoupit se dá za 4 000 dolarů, což je v přepočtu podle tehdejšího kurzu asi dvě stě tisíc korun. U nás je telefonní síť spuštěna až v září roku 1991 společností EuroTel.
 

   
   
     
 
Vznikl internet v podobě, jak ho známe dnes
Počítačová síť ARPANET přešla 1. ledna 1983 z protokolu NCP na TCP/IP. Ačkoli propojování jednotlivých počítačů v síť má své počátky již v 60. letech, až teprve nový protokol z tohoto roku umožnil rozvoj internetu do té podoby, v jaké ho známe dnes.

 

Znovuotevření Národního divadla

Po sedmi letech generální rekonstrukce bylo znovuotevřeno Národní divadlo v Praze. Kromě oprav budovy a jejích interiérů byly přistavěna i budova Nové scény a technického zázemí „zlaté kapličky“, které svým architektonickým pojetím vzbudily četné kontroverze. Stejně jako před sto lety i nyní sezónu zahájila opera Libuše od Bedřicha Smetany.